“Ekzomars” projesi ivme kazanıyor

“Ekzomars” projesi ivme kazanıyor

Bilim adamları, Rus-Avrupa “EkzoMars” projesinin hazırlık çalışmalarında ilerlemiş oldular. Proje, 2016 ile 2018 yıllarında Mars’a doğru araştırma komplekslerinin gönderilmesini öngörüyor.

Birine 2019’da Avrupa ATV’li Rus bilimsel platformunun iniş yapması gerekecek gezegende 4 potansyel yer belirlenmiş oldu.

Seçilen noktalar gezegenin ekvatoru yakınında, kurumuş çayların killi yatakları ile engemeli ovada bulunuyor. Gerek jeoloji, gerekse mikroorganizmaların aranması açısından bu son derece ilgiçekici bir bölge. Eskiden buranın daha sıcak ve nemli olması yüzünden, ilkel yaşamın meydana gelmesi daha olasıdır. Mars cihazı bu hayatın arayış çalışmalarına katılacak. Bir bütün olarak projeye gelince, Uzay Araştırmaları Enstitüsü (UAE) müdürü Lev Zelönıy şunları anlattı.

“EkzoMars” projesi 2016 ve 2018 yılları olmak üzere iki aşamadan oluşuyor. Birinci aşamada Rusya’nın katılması “Proton” füzesi ve Avrupa “ESG Orbiter Trace” yörünge aygıtının içeriğini sevketmekten oluşuyor. Aygıt, Mars’ın atmosferinde gazların izlerini araştıracak. Herkesi metanın dağıtımı ilgilendiriyor.

Mars’a metan nerden gelmiş? Bu büyük bir sır. Sözü edilen gaz güneşin ültravyole ışınımlarının etkisi altında dağılıyor. Bu demektir ki, metan sürekli olarak bir yerden geliyor. Onun olası kaynakları arasında gezegende faaliyette bulunan volkanların olmamasına rağmen ya volkanlar, ya da bakteriler. Bu demektir ki bakteriler şimdiden gezegende yaşıyor. Aygıtlar bunu tespit etmeye yardım edecek.

İlk “Proton” ile birlikte Avrupa iniş modülü de uçuş yapacak. Onun başlıca amacı, Avrupa Uzay Ajansı (AUA) için Mars atmosferine giriş, alçalma ve iniş ile ilgili yeni teknolojileri mükemmelleştirmek. Lev Zelönıy 2018 start yapacak misyon aşamasının daha yoğun olacağını bildiriyor.

Yine Rusya “Proton” füzesini sağlayacak, ayrıca Mars yüzeyine “Paster” adlı Mars aygıtını götürecek iniş platformunu ulaştıracak. “Paster” Mars aygıtı, AUA tarafından yapılarak toprakta 2 metre derinliğe ulaşabilecek sondaj tesisini içeriyor. Rusya aygıtı ulaştırmaktan başka bilimsel programına da katılacak. Karmaşık roveri titizlikle gezegene indirdikten sonra, biz Rus programı gereğince çalışmasını sürdüreceğiz.

AUA tarafından sağlanacak avadanlık dışında aygıtta, yüzeyin mineraloji analizini gerçekleştirecek ve su buzunun arayışıyla uğracacak Rus cihazları kurulacak. Sözü edilen bilgiler de dolaylı olarak varsayımsal mikroorganizmalar için daha olumlu yerleri tespit edecek. Platforma gelince, üzerinde toprağı emme sistemi de içinde gezegenin yüzeyinde çevreyi inceliyecek geniş bilimsel kompleks kurulacak.

Aralık ayında “EkzoMars” ile doğrudan ilişkisi olan olay yer alacak. AUA’ya üye olan ülkelerin oturumu düzenlenecek. Oturumda Avrupalıların aygıtlarını kuramayacakları ek ödeneklerin ayrılması hakkında kararların alınması öngörülüyor. Söz konusu milyonlarca Auro. Gözlemcilerin tahminlerine göre, karar olumlu olacak: söz konusu bu kadar önemli uzay projesi iken, devletlerarası ilişkilerdeki karmaşıklıklar bırakılmalıdır.
Kaynak: http://turkish.ruvr.ru/2014_10_06/Ekzomars-projesi-ivme/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s