Rusya geniş kapsamlı Uluslararası İklim Sözleşmesinin imzalanmasından yanadır

Rusya geniş kapsamlı Uluslararası İklim Sözleşmesinin imzalanmasından yanadır

Rusya yeni Uluslararası iklim değişikliği Sözleşmesinin çabuk olarak hazırlanmasından yanadır.

Rusya Devletbaşkanlığı İdaresi başkanı Sergey İvanov, Çin’in Guyan kentinde yapılan Uluslararası Ekoloji Forumunda konuşurken insanlık, bir yandan topluma refah sağlayacak, öbür yandan da doğaya fazladan baskıdan koruyacak yeni bir gelişme modeline muhtaçtır,dedi.

180’i aşkın ülke tarafından imzalanan Birleşmiş Milletleri İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 20 yıl önce yürürlüğe girmiştir. Fakat dünyada ekolojik durum iyileşmiyor. Vakti ile çok önemli bir belge olarak değerlendirilen Kyoto Protokolünün bugün tamamen eskimiş olduğu açıktır. Bu belgede vakti ile endüstrisi doğaya başlıca zarar veren yalnız sanayileşmiş ülkelerin sera gazları salınımını azaltmaları isteniyordu. Bugün ise atmosferi en çok kirleten, sanayileşmiş ülkeler değil, gelişme halindeki ülkelerdir. Bu bağlamda ekoloji konulu istemlerin gözden geçirilmesi ve İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesine daha adil ve geniş kapsamlı karakter kazandırılması gereği oluştu. İlgili çalışmalar birkaç yıldır sürdürülüyor. Dünya Yaban Doğası Fonu İklim programı yöneticisi Aleksey Kokorin tüm güçlüklere rağmen Sözleşmenin hazırlanacağı ve tüm ülkeler tarafından onaylanacağı kanısını belirterek şunu söyledi:

Varılan mutabakata göre Sözleşme, tüm ülkeler için üniversel karakter taşıyacak. Kyoto Protokolüne uygun olarak yalnız gelişmiş ülkeler sera gazları salınımını azaltmayı üzerine almıştı.. Yeni Sözleşmeye göre tüm ülkeler “aidat” olarak adlandırılacak yükümlülükleri üzerlerine alacaklar. Her ülke kendi yükümlülüklerini bizzat belirleyerek bunları diğer ülkeler ile koordine edecek. Sözü geçen yükümlülükler kabul edilecek ve zaman zaman gözden geçirilecek. Bundan başka yükümlülüklerin yerine getirilmesi üzerinde uluslararası düzeyde zorunlu monitoring uygulanacak.

Söz konusu yalnız belirli süre için sera gazları salınımını azaltma yükümlülüğü değildir. İklim değişikliliği karşısında bilhassa zor duruma düşen ülkelere finansal yardım yapılması gerekeek. Kim kime ne kadar para verecek? Bu sorunlar eskisi gibi başlıca engel olarak kalıyor. Dünya Yaban Doğası Fonunun Rusya temsilcisi Aleksey Kokorin bu hususta şunları söyledi:

Birleşmiş Milletlere üye ülkeler arasında formel olarak Birleşmiş Milletlerde ve İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesinde gelişme halindeki ülkeler olarak sayılan, gerçekte ise çoktan gelişmiş ülkelere dönüşen oldukça büyük sayıda ülkeler var. Bu, Singapur,Suudi Arabistan, Küveyt, Güney Kore ve bazı diğer ülkelerdir. Güney Kore hariç sözü geçen ülkeler eski statüsünü korumak ve yarı zorunlu yükümlülüklere sahip olmak istiyorlar. Fakat bu, saçma bir şey olacak.Suudi Arabistan’ın, Bangladeş veya Burkina-Faso ile aynı yükümlülükleri olabilir mi? Bunun için bazı ülkelerin direnişini yenmek gerekecek.

Fikir ayrılığının giderilmesi için birbuçuk yıl kadar süre var.Görüşmeler takvimi çok yüklüdür. Bu yılın Eylül ayında Nev-York’ta Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin girişimi üzerine İklim değişikliği Zirvesi düzenlenecek. İlgili çalışmalar Ekim ayında Almanya’nın Bonn kentinde ve Aralık ayında Peru’nun Lima kentinde yapılacak Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesine katılan ülkelerin katılımı ile düzenlenecek konferansta sürdürülecek.

Ekoloji ile ilgili tüm yükümlülüklerini, bu arada Kyoto Protokolü ile ilgili yükümlülüklerini noktası noktasına yerine getiren Rusya, Kyoto protokolünün yerini alacak ve tüm ülkelerin iklim ile ilgili sorumluluğunu belirleyecek geniş kapsamlı Uluslararası İklim Değişikliği Sözleşmesinin Paris’te 2015 yılının sonlarında imzalanacağını umıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s