Yeni bir supernova yıldız keşfedildi…

Yeni bir supernova yıldız keşfedildi

Astronomi ders kitaplarının yenibaştan yazılması gerekmesi, pek muhtemeldir. Enternasyonal ekip üyeleri olan Rus bilimciler beyaz cücelerin eylemsiz,atıl soğuk yıldızlar olduğu kanısını çürüttü.

Beyaz cücelerin diğer yıldızlarla ihtilaf haline gelince patlayabildikleri ortaya çıktı. Bu yılın başlarında astronotlar tarafından bulunmuş yeni yıldız beyaz cücenin patlaması sonucunda oluştu. Bilimciler kökeni konusunda tartışmalarda bulundu. Ancak bu konuda kesin bir kanıya varamadı.

Londra Ünivesite Koleji öğrencileri tarafından bulunmuş SN 20143J yıldızı çok konuşulan bir buluş oldu. Bulunmasına dair haberler uzun zaman içinde gazetelerin sayfalarından yeraldı. Bilimciler astronomi teorilerinden bazılarını yeniden gözden geçirmek zorunda kaldı.

Önceden sayıldığına göre, Güneş benzeri yıldızlar yakıtı tükenince çekirdeği içe doğru çökülüp ve soğumaya başlar. Bu süreç sonucunda oluşan beyaz cücelerin kendi kendiliğinden patlayamayan en atıl yıldızlar olduğu sayılıylordu. Ama bazı araştırmaların gösterdiği gibi, içe doğru çökülmüş yıldızlar diğerleriyle etkileşimi sonucunda patlayabilir. Moskova’nın birkaç bilim merkezinde,bu arada Rusya Bilimler Akademisi Astronomi Enstitüsü görevlileri olan Rus bilimciler, Maks Plank Astrofizik Enstitüsü görevlileri olan Avrupalı bilimcilerle birlikte araştırmalar yaparak, beyaz cücelerin patlayabildiklerini ispatladı .

Supernova yıldızların oluşumuna beyaz cücelerin bir ilişiği olduğunu doğrulayacak kanıtlar yeteri kadar cok değildi. Projeye katılan Rusya Bilimler Akademisi Astronomi Enstitüsü görevlisi Nikolay Çugay’ın sözlerine göre, termonükleer patlama sırasında radyoaktif çekirdeklerin oluşumu bunu gösteren çürütülemez bir kanıt olur. Teoriye göre,beyaz cüce içindeki oksijenle karbonun patlama sırasında birleşmesi sonucunda raryoaktif nikel oluşmalı . Araştırmalar sırasında asıl radyoaktif nikelin varlığı tesbit edildi.

Belli ki, radyoaktif nikel çabuk parçalanmalı ve radyoaktif kobalt meydana gelmeli. Radyoaktif kobaltın bir zaman içinde parcalanması sonucunda demir oluşmalı. Bilimciler tüm bu dönüşümlerin izlerini kaydetti. Buna göre, SN 2014J yıldızının oluşması, kitleri güneş kitlesinin 1,44-ine çıkınca beyaz cücenin ternonükleer patlamasınin bir sonucudur. Buna Çandrasekar olayı denir. Bu olay beyaz cücenin, yapısının istikrarsız olması sonucunda patlamasına yolaçıyor.

Şimdi bilimcilerin beyaz cüce kitlesinin kritik derecede nasıl arttığını anlamaları lazım. Astronomların kanısına göre,beyaz cücelerin yakınındaki yıldızlardan maddeyi elde etmesi olasıdrır. Böyle etkileşimi supernovaların oluşmasına yolaçabilir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s