Çin, “uzay” keşfine sahip ülkeler arasında yer aldı ..

Çin, “uzay” keşfine sahip ülkeler arasında yer aldı

19 ağustosta Çin’in “Taiyuan” kozmodromundan yörüngeye Yeri uzaktan zondalama uydusu çıkarıldı.

Çin uzaycılık sanayi tarihinde ilk kez elektro-optik gözetim sisteminde tek-metre çözünürlük elde etmeye muvaffak olundu. Böylece Çin, yüksek çözünürlüğe sahip elektro-optik keşif uyduları başlı başına üreten sayıca az ülke arasında yer aldı.

Elbette ki şu anda Çin, uzay keşfi alanında liderlikten henüz üzukta. Tek-metre çözünürlüğü, 2006’da yörüngeye çıkarılan Rusya sivil “Resurs-DK1” uydusu için açıklanmıştı. Rusya askeri “Persona” keşif uydularının özellikleri hiç bir zaman resmen açıklanmadı. Fakat elde olan değerlendirmelere göre, çözünürlüğü daha yüksektir (30 sm kadar). Dünya lideri olan ABD uydularının çözünürlüğü 5 pus’tan (12,7 sm) daha az. Fakat çoğu askeri ve halk ekonomisi görevlerinin çözümü için böyle bir çözünürlüğe bile ihtiyaç yok.

Yeni düzeye çıkış, Çin silahlı kuvvetlerinin olanaklarını gözle görülür derecede arttıracağı güçlü uzay keşif sistemini artık kurabileceği anlamına geliyor. Nitelikleri açısından bu sistem Amerikanınkinden geride kalıyor. Fakat ÇHKO hareketlerine enformasyon sağlanmasıyla ilgili görevlerin çoğu için bu olanaklar yeterli sayılabilir. Uydu keşif verilerinin işlenmesi için ordu birliklerine gereken sayıda donatım sağlanması halinde, söz konusunun uzak bir perspektifte enformasyon alanında Amerika’dan geri kalmışlığının önemli derecede azaltılması olabilecek.

Halihazırda Çin, olası rakibin keşif, iletişim ve yönetim araçlarındaki üstünlüğünü uyduları ile ağ altyapısına darbe indirme sayesinde etkisiz hale getirmeye hazırlanıyor. Anti-uydu silahın meydana getirilmesiyle ilgili Çin programları, her halde, dünyada en kapsamlı ve teknik açıdan çok gelişmiştir. Uzak bir perspektifte ÇHC’nin, küçük olmasına rağmen, darbe araçlarında üstünlükle birlikte uzayda Amerikanınkilerle kıyaslanabilecek keşif olanaklarına kavuşması halinde, güç dengesi gözle görülür derecede Çin lehine değişecektir.

Keşif uydularının enformasyonu, müteffik ve ortaklara gizli, fakat etkili destek göstermeye olanak sağlayarak dış politika aracı olabilecek. Örneğin, Sovyetler Birliği 1982’de Falkland Adaları savaşı sırasında uzay fotograflarıyla Arjantin’e gizli olarak yardımda bulundu. Fakat Çin’in yeni keşif olanakları, artık mevcut olan orta menzilli balistik ve kanatlı füzelerin güçlü arsenali ile birlikte büyük önem taşıyabilecek. Balistik ve orta menzilli kanatlı füzeler, Asya Pasifik bölgesinde bulunan hedefleri yüksek dakiklikle isabet edebilecek.

Ukrayna’da krizin başlamasından sonra Rusya Çin ile uzay alanında işbirliğinin arttırılmasına ilgi göstermeye başladı. Bununla birlikte, taraflar arasında siyasi ve askeri güven düzeyinin artmasından söz edilebilir. Uzay keşfi sistemlerinin kurulması ve işletilmesi alanındaki işbirliği, iki ülke silahlı kuvvetlerinin potansyelini önemli derecede arttırarak işbirliğinin en verimli yönlerinden biri haline gelebilecek.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s