Dünyanın Bir İkizi Daha Bulundu

 

Gökbilimciler, Güneş Sistemi dışında bugüne kadar su bulunma olasılığı en yüksek olan Dünya benzeri gezegeni keşfettiklerini açıkladı.
Uluslar arası bir ekip tarafından yapılan keşif Astrophysical Journal Letters dergisi tarafından duyuruldu. Dünya’dan 22 ışık yılı uzakta bulunan GJ 677Cc adlı gezegenin, GJ677C yıldızının yörüngesinde olduğu söyleniyor.
Yoğunluğu Dünyanın 4,5 katı olan GJ 667Cc, yıldızının etrafındaki dönüşünü 28,15 günde tamamlıyor. Avustralya’nın New South Wales Üniversitesi’nden Chris Tinney, GJ 677Cc’ye yıldızından gelen ışınların çoğu kızılötesi olduğunu ve gezegenin atmosferi tarafından emildiğini” bildirdi.
Tinney, “Dünya ile kıyasladığımızda, GJ 677Cc yıldızından düşen ışınların yüzde 90’ını alıyor. Bu da yaşamın oluşması için gezegenin doğru sıcaklığa sahip olduğu ihtimalini güçlendiriyor. Ayrıca kayalık bir yüzeyde nemli bir atmosfere sahip olması, GJ 677Cc’ de sıvı bulunması ihtimalini arttırıyor” diye yorumladı.
ÜÇLÜ YILDIZ SİSTEMİ
GJ 677Cc gezegeninin yörüngesinde bulunduğu GJ 677C yıldızı üçlü bir yıldız sisteminde yer alıyor. Bu üçlü yıldız sistemi ise GJ 677A ve B adındaki iki diğer yıldızın yörüngesinde bulunuyor. Avustralya Astronomik Gözlemevi’nden Dr. Simon O’Toole, “Yaptığımız keşif yaşama olanak sağlayabilecek gezegenlerin düşündüğümüzden çok daha değişik kozmik çevrelerde bulunabileceğini gösterdi” dedi.
GJ 677C yıldız sistemi Avrupa Güney Gözlemevi’nin Şili’deki Magellan teleskopu ile  ABD’deki California Teknoloji Enstitüsü’nün ikiz Kesk teleskopları tarafından keşfedildi.
EN SON KEŞFİ KEPLER YAPMIŞTI
En son Dünya benzeri gezegeni, NASA’ nın Kepler teleskopu Aralık ayında keşfetmişti. 600 ışık yılı ötede olan Kepler-22b adındaki gezegenin ise Dünya’nın 2,4 katı büyüklüğünde ve yüzeyindeki sıcaklığın 21 santigrat derece olduğu tespit edilmişti. Kepler teleskopu, göreve başladığı 2009 yılından bu yana 2bin 326 gezegen keşfetti.
KAYNAK: NTVMSNBC
Reklamlar

One comment on “Dünyanın Bir İkizi Daha Bulundu

  1. how’s life ? uzayinsirlari.wordpress.com admin found your blog via yahoo but it was hard to find and I see you could have more visitors because there are not so many comments yet. I have discovered website which offer to dramatically increase traffic to your website http://xrumer-services.net they claim they managed to get close to 4000 visitors/day using their services you could also get lot more targeted traffic from search engines as you have now. I used their services and got significantly more visitors to my blog. Hope this helps 🙂 They offer most cost effective services to increase website traffic Take care. Roberto

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s