Görönland’dan dev bir parça koptu

NASA’nın verilerine göre Grönland’dan yaklaşık 120 kilometrekare büyüklüğünde bir buzul parçası koptu.

Amerikan Uzay Ajansı NASA’nın verilerine göre 2001 yılından beri Petermann Buzulu’nda bir çatlak gözleniyordu. Petermann Buzulu Kuzey Kutbu’nun güneyinde Grönland’ın son büyük buzullarından biri. Aqua uydu görüntülerine göre, kopan buzul muazzam bir buzdağı oluşturuyor.

İki yıl önce de Petermann Buzulu’ndan dev bir parça kopmuştu. 260 kilometrekarelik bu parçanın, Amerika’nın dört aylık su tüketimini karşılayacak büyüklükte olduğu açıklanmıştı.

 

Delaware Üniversitesi’nde deniz bilimci olan Andreas Münchow bloğunda, parçaların büyüklüğünün erimeye bir etkisi olmadığının altını çiziyor. Bilim adamı, buzullardaki erimenin okyanusun 600 metre derinliğinde gerçekleştiğini, buzulların burada kayalıklara çarptığını ve okyanus suyu sıcaklığının da buzulu eritebilecek ölçüde olduğunu dile getiriyor. Ancak erimeyi gözlemlemek mümkün değil.

Münchow, 150 metrelik buzulların ise okyanus suyunda erimeden yüzdüğünü, zira okyanus suyu sıcaklığının donma noktası civarında olduğunu ve buzulların erimesine doğrudan etki etmediğini belirtiyor.http://www.dw.de

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s