Tarihi gün 5 Ağustos:Merak Mars’ta

 

Tarihi gün 5 Ağustos

NASA’nın ‘Merak’ adlı uzay aracı, Kızıl Gezegen Mars’a 5 Ağustos’ta inecek. Merakla beklenen uçuş başarısız olursa 2.5 milyar dolar çöpe gidecek.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin 26 Kasım 2011’de uzaya gönderdiği Curiosity (Merak) adlı uzay aracının, beklenen görevinde son aşamaya gelindi. Curiosity, atmosferi Dünya’nın atmosferinden 100 kat daha ince olan Mars’a 5 Ağustos’ta iniş yapacak. Curiosity’nin Mars’a girişi ve inişi, “Yedi dakikalık terör” anı olarak belirtiliyor.

Süpersonik paraşütle inecek

NASA ekibi, Mars’ın gezegenimize çok uzak olmasından dolayı, dünyanın en büyük, süpersonik paraşütüyle iniş yapacak uzay aracının “akıbetinden” en az 15 dakika haberalamayacak. Bilim adamları, her şeyin planlandığı gibi yolunda gitmemesi durumunda projeye harcanan 2.5 milyar doların, yıllardır verilen emeklerin boşa gideceğini söylüyor.

Çılgın proje gerçek oluyor

NASA’nın uzay aracının nasıl yolculık yapacağını anlatan yeni yayınladığı videosunda konuşan bilim adamı Tom Rivellini, “Herhangi bir şey yolunda gitmezse oyun biter” dedi. Adam Steltzner isimli bilim adamı ise “Bakıldığı zaman, çılgın görünüyor. Bazen bize de çılgın görünüyor” dedi.

Kızıl Gezegen’de 23 ay kalacak

Mars’ta Gale kraterine iniş yapması planlanan Curiosity, 23 ay boyunca (bir Mars yılı) Kızıl Gezegen’in iklimini, jeolojisini araştıracak, gezegenle ilgili bilgi toplayacak. Kamerası ve 7 metreden hedefini inceleyebilen lazer sistemine sahip altı tekerlekli araç, kayaları delebilececek.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s