DÜNYAMIZ

 

 

 

Dünya’nın Kimlik Kartı

Güneş’e ort. uzak.: 1.000 AB = 1.496 x 108 km
Güneş’e uzak uzaklık: 1.017 AB = 1.521×108 km    
Güneş’e yakın uzaklık : 0.983 AB = 1.471×108 km
Yörünge dışmerkezliği: 0.017
Ort. yörünge hızı: 29.79 km/sn
Yörünge dönemi: 365.256 gün
Dönme dönemi: 23.9345 saat
Ekvator yörünge eğik.: 23.45°
Ekvator çapı:12765 km
Kütle: 5.974×1024 kg
Ort. yoğunluk: 5515 kg/m3
Kurtulma hızı: 11.2 km/sn
Yansıtma gücü: 0.39
Yüzey sıcaklığı: Max 60°C, Min -90°C, Ort: 9°C

 –İnsanoğlunun üzerinde yaşadığı Dünya(Arz),Güneş Sistemi’nin ‘sayısı tartışılan’ gezegenlerinden bir tanesidir.

Mars dâhil, diğer gezegenlere baktığınızda, onların çıplak olduğunu görürsünüz. Ya da, bu gezegenler, bir zamanlar, yaşama ‘elverişli-sulu ve atmosferli’ iken, sonradan ıssız birer çöl mü oldular? Yakıcı ve dondurucu çöl.. Bu gezegenlerin, canlıları-yaşayanları, kimlerdi, bilmiyoruz. Özellikle Mars‘ın, daha yakın bir zamanda, uğradığı felaketle; sanki Nuh Tufanı ile çölleştiğini sanırsınız.Yoksa, asteroid veya kuyruklu yıldız saldırısına uğramış da,yaşam kaynakları mı kurumuş..Bunları çok kesin olarak bilmiyoruz. Mars’da, bir zamanlar su bulunduğu; dolayısıyla, bizim gibi olmasa da, bir canlı yaşam olduğu, tahmin edilmektedir. Nitekim,bu gezegende suyun varlığı, yakın zamanda kanıtlanmıştır.

Üzerinde yaşadığımız Dünya da, Güneş Sistemi’nin gezegenlerinden bir gezegendir. Ancak, ‘yemyeşil,canlılık- hayat dolu’ bir gezegen ve hem de son gezegen.. Zira, şu ana kadar, yıldız sistemlerinde ve galaksiler kümesinde yapılan araştırmalarda, Dünya benzeri bir gezegen, bulunamadı. Astrofizikçilerin,uzay bilimcilerin, böyle bir atmosferli,sulu ve yaşam dolu ‘dünya cenneti gezegen’ bulunabileceğine umudu, yok denecek kadar azdır.

İnsanoğlu, üzerinde yaşadığı bu güzelim ‘yeşil gezegeni’,kendisini ve emellerini ilahlaştırarak, adeta yok etmeye çalışmaktadır. Bindiği dalı keserek, kendisine ve geleceğine ihanet ederek.. Dünya cennetini, Mars’a dönüştürmek için, elinden geleni arkasına koymuyor. İbret olsun diye, gözünün önünde duran ölü gezegenlerden ve hatta ’Dünya’nın geçmiş tarihinden’ dersini maalesef alamıyor.

Bütün bunların yanında, üzerinde yaşadığımız, her türlü nimetlerinden ve güzelliklerinden yararlandığımız Dünya’yı, yeterince tanıdığımız söylenemez. Dünya atmosferinin oluşumunu ve iklim değişimlerini, yerkürenin kıtalarını-katmanlarını ve değişimlerini; depremlerini, volkanik hareketlerini, manyetik alanlarını-kutuplarını, Güneş Patlamaları’nı ve etkilerini, ne kadar biliyoruz?nın su kaynaklarını, dünya dışı su kaynaklarını, kuyruklu yıldız – asteroid kaynaklarını ve tehditlerini, çok iyi bildiğimiz söylenemez. Dünyanın Çekirdeği’nde neler olup bittiğini ve Dünya‘nın geçmişini, elbette çok iyi bilmemiz, mümkün gözükmüyor. Bugünün baş döndürücü hızla ilerleyen bilim çağına rağmen, bilmemiz gerekenin, çok azını bilmekteyiz. Bilim ve bilimsel çalışmalar ilerledikçe, üzerinde yaşadığımız gezegeni, elbette daha yakından tanıyacağız. Böylece Dünya Gezegeni ve Güneş Sistemi hakkındaki bilgilerimiz, daha da güvenilir olacaktır.Dünya’

Dr. Halil Bayraktar

Uzayda dünyamız düşündüğümüz kadar gerçekten büyükmüdür?

Güneş ile Gezegenlerin karşılaştırılması

Kıyaslayın…

Bilinen Güneşlerin Karşılaştırılması
imaginaryenemy-

 
ys@yaklasansaat.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s