NASA’yı alarma geçiren göktaşları

 

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) bugün iki göktaşının TSİ 13:00 sularında dünyanın yakınından geçeceğini açıkladı. NASA’nın resmi internet sayfasından ilk sırada verilen habere göre, göktaşları dünyaya zarar vermeyecek. Kendilerinin göktaşlarını izlemediklerini belirten Kandilli Rasathanesi yetkilileri ise ortada büyütülecek bir durum olmadığını ifade etti.

NASA tarafından finanse edilen Catalina Gök Araştırmaları tarafından keşfedilen ve “2010 RX30” ile “2010 RF12” adları verilen göktaşlarının dünyaya çarpmayacağı açıklandı.

“2010 RX30” isimli göktaşının 10-20 metre uzunluğunda olduğu, dünyanın 248 bin kilometre yakınından TSİ 13:00 sularında geçeceği belirtildi.

NASA, “2010 RF12″nin ise 6-14 metre büyüklüğünde olduğunu belirtti ve dünyanın 79 bin kilometre yakınından, ilkinden 11 saat sonra geçeceğini duyurdu.

NASA’yı alarma geçiren olaya ilişkin hurriyet.com.tr’ye değerlendirmede bulunan Kandili Rasathanesi yetkilileri ise bu tarz göktaşı hareketlerinin sık karşılaşılan bir durum olduğunu ifade etti.

Rasathane yetkilileri, “Bunda büyütülecek bir durum yok. Daha önce de Dünya’ya bu mesafeden geçen göktaşları oldu” diye konuştu. Yetkililer ayrıca kendilerinin göktaşlarını izlemediklerini belirtti.

TSİ 13:00’da geçecek ilk göktaşının, gökyüzünün aydınlık olması nedeniyle Türkiye’den teleskopla izlenemeyeceği, ancak diğer göktaşının takip edilebileceği ifade edildi.

Kaynak:Hürriyet

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s